Mándok Nagyközség múltjának rövid történelmi áttekintése
A település viszonylag későn, 1382-ben tűnik fel a történeti forrásokban Mandok alakban, mint a Toma nemzetségbeli Losoncziak birtoka.
Az 1560 utáni években a község új birtokosokat kap a gácsi Forgáchok személyében, kiknek szerepe, tevékenysége átnyúlik a XX. Század első felébe.
A török megszállás idején e terület kiesik a pusztítás köréből, így viszonylag békésebb élete volt a település népének. Ebben és az ezt megelőző időszakban a lakosság főleg mezőgazdasággal foglalkozott, de már ebben az időben is megjelenik az iparosság is, erre utal az, hogy 1595-ben I. Rudolf magyar király vásártartási rangot ad Mándoknak, és szabadalom levelet néhány lakosnak.
Az 1556-os dézsmajegyzék alapján a község lélekszáma 330 főre tehető, ami az akkori viszonyokban elég magas szám.
Ennek ellenére a földesúr a Kárpátokból jobbágyokat telepít be Mándokra, akik 1646-ban fatemplomot emelnek - amely ma a Szentendrei skanzen becses értékei közé tartozik.
Fontos mérföldkő volt Mándok történetében, hogy 1720-ban mezővárosi rangot kapott, s a lakosok polgárjogot nyertek. Ez az ipar és kereskedelem fellendüléséhez vezetett, s mintegy folytatása volt a vásártartási jog révén beállott fejlődési tendenciáknak. Mindezeket megerősíti az, hogy a Forgách-ok Mándokot tették meg uradalmuk központjának, ennek egyik látható jele az 1750-ben épített kastély - mely napjainkban nagyon leromlott állapotban van.
A mándoki Cerkó kivülről Szentendrén.
1876-ban a közigazgatás megszervezésével Mándok a Tiszai járás székhelye lett, ebben az időszakban a lakosság száma 2534 fő. Ez is elősegítette, hogy a község ipari centrummá alakuljon. A korszerű Erzsébet gőzmalom, szeszgyár, a fűrésztelep az áramfejlesztővel együtt mind bizonyítják, hogy a kapitalista gazdálkodás Mándokon jelentős teret nyert, ezzel egyidejűleg megindult a polgárosodás.
Forgách kastély 1901-ben a Honvéd utca felől nézve.
Az 1949. január l-től a Tiszai járás megszűnik. A járási rang elvesztésével a község fejlődésében bizonyos megtorpanás volt tapasztalható.
Az 1960-as évektől viszont új fejlődési periódus következett be, ebben az időszakban gimnázium létesült és Tüdőgondozó Kórház működött. Megalakultak a termelőszövetkezetek /Kossuth Mg. Tsz, és az Új Élet Mg. Tsz./ a KTSZ /kisipari termelő szövetkezet/, a takarékszövetkezet, Hangya szövetkezet, új iskola épült, a Forgách kastélyban gimnázium működött. Mándokon volt a TITÁSZ Kirendeltsége.
1971-ben a község nagyközségi rangot kap, közös tanács alakul Mándok, Benk, Eperjeske és Tiszamogyorós települések tanácsaiból,
egyesült a két termelőszövetkezet, az általános iskola körzeti szerepet tölt be, bejárnak Eperjeske, Tiszamogyorós, Benk községekből a 7-8. osztályos gyermekek.
Ezt követően megtorpan a fejlődésben nagyközségünk, Záhony fejlesztése, várossá nyilvánítása Mándok település rovására történik. Áthelyezik a gimnáziumot, a Záhony és Vidéke ÁFÉSZ központját.
Záhonyba helyezik a különböző szolgáltatók - vízműhálózat, gázszolgáltató - központjait. Kisvárdába kerül a Takarékszövetkezet központja.
1975-ben új óvoda épül, 1979-ben 1989-ben és 2002-ben egy-egy új iskola épülettel gazdagodott a település, ahol a 4 évfolyamtól a környező települések – Benk, Tiszamogyorós – gyermekei is tanulnak.
1998-tól Családsegítő Szociális és Gondozási Központ működik 18 férőhelyes idősek otthonával. Ez időponttól kezdte meg működését a görög katolikus egyház fenntartásában lévő „Szent Miklós” Szeretetotthon, ahol jelenleg 51 idős ember ellátásáról gondoskodnak.
2004. szeptemberétől ismét van középfokú oktatás a községben, egyenlőre 2 esti tagozatos osztályban folyik a gimnáziumi képzés.
A település tehát fejlett infrastruktúrával rendelkezik, intézményhálózata - iskola, fogorvos, összevont hétvégi háziorvosi ügyelet - térségi szerepkört tölt be, kereskedelmi és egyéb szolgáltatások – benzinkút, háztartási gép javítás, kozmetikus, piac, stb. a környező települések ilyen irányú igényét is kielégíti.
Mindezek alapján elmondható, hogy Mándok egy dinamikusan fejlődő, urbanizált, a polgárainak kisvárosi szintű életminőséget és közszolgáltatásokat biztosító település. |